Veled is megesett már, hogy egy görögországi nyaralás, vagy a horvát tengerparton eltöltött vakáció során beleszerettél az úton-útfélen felbukkanó leanderbe? Sokan elcsábulnak, és titokban lemetszenek egy hajtást, hogy hazaérve is gyönyörködhessenek ebben a szépségben. De vajon lesz-e ugyanolyan szép a leander a hazai kertekben? Hogyan ápold, hogy a legszebb formáját mutassa? Erről szól a mai cikkünk:)
A poént már a legelején lelőjük; sajnos nem érdemes leandert „lopni”, mert az itthon nevelt leander sosem lesz ugyanolyan, mint eredeti élőhelyén. Valahogy úgy van ez, mint a narancs; a végeredmény kisebb is lesz és talán kevésbé szép – de legalább a tiéd.
De ha betartasz pár apró szabályt, akkor neked is lehet majdnem ugyanolyan gyönyörű leandered, mint amilyet a mediterrán országokban csodáltál!
Miért nem lehet ugyanolyan szép a leandered?
A magyarországi talajszerkezet teljesen más, mint ott, ahonnan beszerezted a növényt. Hacsak nem lopsz mellé egy hatalmas zsák virágföldet is (ami évekig elég lesz) nem ugyanazokat a tápanyagokat kapja, mint eredeti élőhelyén.
Másrészt – bár ezt a kánikulai hetekben nehéz elhinni – Magyarország éghajlata a szélsőségek ellenére sem mediterrán, nálunk lesz még hűvös ősz, és kemény téli fagyok is, ezért a leander megfelelő teleltetés mellett sem tud majd annyit nőni télen, mint hazájában.
Ha mindezek ellenére is szeretnél otthonra egy ilyen szépséget, eláruljuk, mire érdemes odafigyelned!
5 tipp, hogy szép legyen a leandered
- Bár csábító lehet ingyen beszerezni a jövőbeli leandered a nyaralás során, minden esetben érdemes inkább itthon, kertészetből megvenni a növényt.
Nagyon sok vadon élő példány szenved különféle betegségekben, például a gyógyíthatatlan leanderrák Ugye szeretnéd elkerülni, hogy a növény a szemed láttára haljon el? Vegyél inkább szakszerűen nevelt, ellenőrzött forrásból származó virágot! - Ne feledd, hogy a leander eredeti élőhelye a Földközi-tenger vidéke, a Közel-Kelet, illetve India és Kína egyes részei! Ezen helyek közös tulajdonsága, hogy meleg van, méghozzá egész évben.
Ez pedig nálunk az éghajlatváltozás ellenére sem jellemző.
Ezért fontos, hogy még a fagyok megérkezése előtt hűvös, 6 fokos környezetbe helyezd leandered télire. Kerüld a meleg teleltetést, mert az legyengíti a növényeket, és elősegíti a kártevők dolgát! Tavasszal, a fagyok elmúltával újra kertbe viheted a leandert. - Fontos a leander folyamatos, megfelelő gondozása. Ha úgy látod, hogy a gyökerek kinőtték a cserepet, minden esetben ültesd át azt nagyobba! Az átültetéseknél érdemes kifejezetten leanderek számára kapható virágföldet választani.
Figyelj oda a rendszeres metszésre is, a beteg vagy levél nélküli ágakat minden esetben vágd le! - A növény a napos helyeket kedveli, de érdemes a földjét hűvösen tartani. Ezt kétféleképp érheted el: vagy belesüllyeszted a kert talajába, vagy dupla edényt használsz, és a cserepet egy szép, a kert stílusához illő kaspóba teszed.
- Figyelj oda a leanderre! Ha apró, fekete, vagy sárgás színű bogarakat látsz a növényen, jó eséllyel levéltetű, pajzstetű, vagy takácsatka támadta meg. Ezek ellen permetezéssel küzdhetsz, a megfelelő szereket kertészetekből könnyen beszerezheted.
- Talán a legfontosabb tudnivaló: a leander minden része mérgező! Fontos, hogy gondozása után mindig alaposan moss kezet. Gyerekeket semmi esetre se hagyj egyedül a növény közelében, játék közben könnyen megfoghatják, sőt, akár szájukba is vehetik leveleit, virágait, ez pedig nagyon nagy bajhoz vezethet!
+1 jótanács: Ne lopj!
Ha mégis ragaszkodsz egy eredeti, mediterrán kertben nevelkedett leanderhez, semmi esetre se titokban „vadássz” magadnak hajtást. Csöngess be, kérj engedélyt, hogy lemetszhess egy ágacskát, mert lopni – még leandert is – csúnya dolog! Hidd el, a legtöbb büszke növénytulajdonos boldogan ad neked egy hajtást:)
A képek forrása: itt.